Jak przygotować się do sesji? Czego można się spodziewać? O czym nie zapomnieć i dlaczego jest tu tyle kociej sierści...
Gdzie dokładnie mieszkasz i gdzie możemy zrealizować sesję?
Mieszkam w Piastowie, około 13km od centrum Warszawy. Piastów bezpośrednio przylega do dzielnicy Ursus. To miłe, ciche miasto, które traktuję jako bazę wypadową - dalsze podwarszawskie rejony są przepiękne, pełne parków, pól oraz wody. Co ważne - znam je na pamięć i wiem, gdzie szukać urokliwych miejsc. Najchętniej sesje realizuje "na swoim podwórku", ale nie ma problemu, żeby spotkać się w Warszawie - nawet w najbardziej obleganych Łazienkach Królewskich.

Czy wykonujesz sesje w innych miastach?
Istnieje taka możliwość, choć jest to dla mnie trudne logistycznie i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Szczegóły każdorazowo są ustalane indywidualnie.
Wygodniejszym rozwiązaniem jest "złapanie mnie" na urlopie, bo praktycznie zawsze mam ze sobą aparat. Jeśli planuję wyjazd, informuję o tym na swoim Facebooku. To też dobra okazja, żeby zrealizować sesję mniejszym kosztem, ponieważ w takich chwilach bardzo liczę na Modelkę, jej znajomość ciekawych miejsc czy własną szafę.

Gdzie się spotykamy, umawiając się na sesję plenerową?
Jeśli realizujemy sesję w Warszawie, spotykamy się po prostu pod konkretnym adresem. Jeśli jednak zwiedzamy przedmieścia, a Ty nie jesteś zmotoryzowana, wystarczy że dotrzesz na którąś z pętli autobusowych lub dworzec PKP. Po sesji zaś odwożę Cię w to samo miejsce. Posiadam plenerową przebieralnię, więc łatwo możemy uniknąć krępujących sytuacji i tłumu gapiów.

 Czy dysponujesz studiem fotograficznym?
I tak, i nie. Jestem w trakcie prac remontowych, ponieważ własne studio chcę mieć, a konkretnie: chce je zbudować. Niestety, to jeszcze potrwa. Na chwilę obecną mogę zaproponować zdjęcia w swojej domowej pracowni w Piastowie. Do wyboru jest kilka teł fotograficznych, różnego rodzaju oświetlenie i modyfikatory światła. Przestrzeń nie jest duża, ale pozwala uzyskać bardzo kreatywne efekty, zwłaszcza przy fotografii światłocieniowej (zajrzyj do galerii Tenebris!).
Uprzedzam, że w moim domu są dwa koty. Nie przeszkadzają i łatwo się ich pozbyć, ale w przypadku osób z alergią na sierść proszę o zabranie własnych lekarstw.

Jaki zakres zdjęć wykonujesz?
Najlepiej czuję się w stylizowanym portrecie. To mogą być zarówno ciasne kadry, skupiające się na twarzy, ale też szerokie ujęcia, prezentujące stylizacje. Stylizować zresztą uwielbiam i mam własną, obszerną garderobę.
Aczkolwiek fotografia nie lubi szufladkowania. Masz ochotę na retro? Miejski fashion? Sensualną nagość zakrytą? A może masz własny biznes i potrzebujesz zdjęć produktowych na stronę internetową lub do katalogu? Nie ma problemu, pisz!
Tak samo jeśli chcesz zrealizować sesję rodzinną, męską, dziecięcą czy ciążową.
Wyjątek stanowi fotografia niemowląt i bardzo małych dzieci - nie dysponuję odpowiednio wyposażonym studiem, a Najmniejszych Modeli raczej nie należy zabierać w plener.

Czy wykonujesz zdjęcia okolicznościowe? Fotoreportaż ślubny, chrzest, komunię?
Tak, posiadam uprawienia, pozwalające na wykonywanie zdjęć podczas uroczystości liturgicznych. Mam również portfolio ślubne, ale to zdjęcia moich przyjaciół i znajomych i nie chcę budować na nich marki fotografa ślubnego. W galerii Love & Friends znajduje się kilkadziesiąt kadrów, powstałych właśnie podczas ślubów, wesel, czy sesji narzeczeńskich. Sęk w tym, że bardzo łatwo zapędzić się i zostać "tylko" fotografem ślubnym, co zresztą jest świetnym źródłem dochodu - ale ja wolałabym takie usługi zostawić na marginesie swojej twórczości.

Czy muszę mieć własny pomysł na zdjęcia?
Nie, ale jeśli coś konkretnego chodzi Ci po głowie - mów śmiało! Zawsze mam własne pomysły i scenariusze, szczególnie że znam swoją garderobę i wiem, co w jakiej konwencji się spisze. Ale zawsze staram się dopasować do życzeń osoby pozującej: jaki klimat zdjęć najbardziej jej odpowiada, na co ma ochotę, w czym dobrze się czuje. To Modelka na tych zdjęciach będzie i to jej zadowolenie jest najważniejsze.
Czy stylizujesz i wykonujesz makijaż?
Stylizuję, ale nie maluję. Posiadam kolekcję baśniowych, gotyckich oraz retro strojów, które są do wglądu na stronie https://www.facebook.com/frustra.lawendowo oraz w oddzielnym albumie na moim fanpage Frustra
Koszt stylizacji jest wliczony w cenę sesji. Dodatkowy wizaż jest płatny (od 100zł wzwyż).

Czy muszę mieć doświadczenie w pozowaniu, własne portfolio?
Absolutnie nie! Fotografia jest dla wszystkich, niezależnie od ich wieku, urody, figury czy doświadczenia. Jeśli posiadasz własne portfolio, chętnie rzucę na nie okiem. Ale jeśli po prostu chcesz mieć zdjęcia na pamiątkę - od tego jest fotografia. Dołożę wszelkich starań, żeby na sesji panowała przyjemna atmosfera. Zawsze też na bieżąco podpowiadam, jak należy się ustawić oraz na co zwracać uwagę. Poradzimy sobie!

Czy podpisujesz umowy na sesjach?
Tak. Umowa jest dla mnie gwarancją, że obie strony wiedzą, po co się spotkały i są wobec siebie fair. Głównie dotyczy to zakresu i ilości zdjęć, ich późniejszej publikacji (przez obie strony), czasu, w którym przekazuję materiał. Dysponuję kilkoma wzorami umów, które można indywidualnie dostosowywać do potrzeb osoby pozującej. Wyjaśniam również wszystkie niejasności, jeśli takie się pojawią.

Jestem osobą niepełnoletnią. Czy to przeszkadza?
Nie, ale pisemną zgodę na udział w sesji musi wyrazić Twój rodzic/opiekun. Jeśli otrzymam pisemne pozwolenie - zapraszam!

Czy pracujesz z dziećmi?
Tak, ale nie najmłodszymi. Jak pisałam wyżej, nie fotografuję noworodków, ani bardzo małych dzieci. Jeśli Model lub Modelka ma już 4-5 lat i nie boi się aparatu - zapraszam! Jeśli coś na sesji idzie nie tak, jak powinno - dziecko się stresuje, czy wstydzi - zawsze staram się nadrobić własną cierpliwością oraz otwarciem na jego potrzeby. Takie sesje mogą być odpowiednio krótsze lub dłuższe - nie wpływa to na ich cenę.

Czy mogę przyjechać z partnerem/partnerką/towarzyszem?
Oczywiście! Nie widzę przeszkód, żeby towarzyszyła nam osoba trzecia, ale nie może się to przekładać na Twoje rozkojarzenie czy skrępowanie podczas zdjęć. Jeśli zauważę, że towarzysząca nam osoba przeszkadza - poproszę ją, aby zostawiła nas samych na czas zdjęć.

Czy jest możliwość otrzymania faktury?
Tak, jestem płatnikiem VAT.

Czy jest możliwa sesja na zasadach TFP?
Nie. Takie projekty są zarezerwowane dla kilku moich sprawdzonych, zaprzyjaźnionych Modelek, z którymi regularnie pracuję, kiedy tylko znajdziemy na to czas.
Wyjątek stanowią sesje charytatywne czy społeczne. Uwielbiam zwierzęta, staram się wspierać lokalne Towarzystwa Opieki. Jeśli moje zdjęcia miałyby pomóc im znaleźć nowy dom, czy zebrać środki na działalność - zapraszam!

Czy wykonujesz zdjęcia na zasadzie barteru - np. za stroje do sesji?
To zależy, co druga osoba ma do zaoferowania. Zawsze chętnie rozważę dodatkowy gorset, suknię albo nakrycie głowy. Moja własna kolekcja jest jednak bardzo duża, więc powiem wprost - bywam wybredna.

Czy jest możliwa negocjacja cen?
Tak, jeśli idzie za tym coś więcej - kiedy Modelka dysponuje niepowtarzalną garderobą lub dostępem do ciekawych miejsc, zamkniętych dla szerszej publiczności. Jestem też otwarta na negocjacje, jeśli wiem, że dojazd jest wyjątkowo trudny, np. kiedy Modelka przyjeżdża do mnie specjalnie z drugiego końca Polski.

Czy wymagana jest zaliczka?
Tak, jeśli termin sesji zostaje wyznaczony z dłuższym, niż 3 tygodnie, wyprzedzeniem. W takich wypadkach proszę o wpłatę 30% ustalonej sumy. Zaliczka jest bezzwrotna w przypadku niezrealizowania sesji z winy Modelki - wliczając to zdarzenia losowe, choroby czy kontuzje.

Jak powinnam przygotować się do zdjęć?
Przede wszystkim - zrelaksuj się i odpocznij. Zmęczenie zawsze widać na twarzy, nawet przykryte pudrem. Staraj się unikać alkoholu dzień przed sesją oraz ciężkich potraw, jeśli źle je tolerujesz. Jeśli przy stylizacji użyjemy gorsetu - nie będziesz dobrze się w nim czuć.
Warto też zadbać o włosy i dłonie. Jeśli farbujesz włosy i masz odrosty - jasne, Photoshop sobie z nimi poradzi, ale będę bardzo wdzięczna za ułatwienie mi tego na starcie. Nie do wszystkich pomysłów pasuje też krzykliwy manicure - długie, zadbane paznokcie są piękne, ale wolałabym, żeby nie krzyczały neonowymi kolorami, jeśli mamy w planach subtelną, delikatną sesję wśród kwiatów.
Zabierz też proszę jasną bieliznę (najlepiej bez kolorowych wzorów), wygodne buty na lekkim obcasie oraz szczotkę do włosów.
Jeśli będziesz wykonywać makijaż samodzielnie - zrób to tuż przed wyjściem z domu, a jeśli mamy pracować w upalnych warunkach - najlepiej od razu na miejscu, przed sesją. Poczekam, nie ma problemu.
Zabierz również dowód osobisty - będzie potrzebny do podpisania umowy.

Jak długo obrabiasz materiał z sesji?
Staram się przekazać całość w przeciągu 14 dni od sesji. Nie działam ekspresowo, z dnia na dzień, bo lubię spojrzeć na powstałe zdjęcia chłodnym okiem, przewertować je kilka razy i przemyśleć. Jeśli z jakichś przyczyn postprodukcja może się opóźnić (przez inne zlecenie, wyjazd, chorobę), zawsze uprzedzam o tym Modelkę i staram się zrekompensować jej czas, np. dodatkowym kadrem.

W jakiej formie otrzymam zdjęcia?
W formie elektronicznej. Nie wykonuję odbitek, choć mogę polecić bardzo dobrą firmę, z której usług korzystam. Zdjęcia przesyłam przez serwis hostingowy, dzięki czemu unikamy utraty jakości czy kompresji. Zawsze otrzymujesz zdjęcia w dwóch formatach - mniejszym, z moim znakiem wodnym, który jest przeznaczony do publikacji w internecie, oraz pliki w oryginalnym rozmiarze, właśnie na poczet przyszłego wydruku.
Back to Top